08131550 - 09183513521

تفکیک زباله

تاریخ انتشار : یکشنبه 6 مرداد 1398

تفکیک زباله:

تفکیک زباله یکی از مراحل مهم در بازیافت و دفع زباله می‌باشد.

امروزه تفکیک زباله تا حدی مهم شده که اگر از آن غافل شویم تمام زندگیمان را زباله  خواهد گرفت، اگر اینکه به زباله و یا به تفکیک زباله اهیمت داده نشود باعث رخ دادن خیلی از اتفاقات خواهد شد ...

شاید فکر کنیم همین که زباله‌ها را بیرون از خانه قرار دهیم تا شهرداری جمع‌آوری کند، مسئولیت خود را در قبال حفظ محیط زیست انجام داده‌ایم اما این طور نیست.

زباله و تفکیک زباله امروزه تا به حدی مهم است که همه جا در مورد آن بحس میشود و در مورد آن حتی در کتاب ها درسی هم مختص دارای یک فصل شده اند.

و این تفکیک زباله است که به ما کمک میکند. و حتی از تفکیک زباله هم میتوان استفاده های زیادی هم کرد.

شاید یک  تعریف از زباله بد نباشد، زباله به مجموعه موادی گفته میشود که کارایی خود را از دست داده اند.

و این زباله‌های درست شده به دست انسان انقدر زیاد هستند که باعث شده این مقاله را در مورد تفکیک زباله بنویسم تا همه زندگیمان را زباله نگرفته است...

البته این را بگویم که تفکیک زباله فقط برای برای بهتر بازیافت کردن، کمک نمیکند بلکه تفکیک زباله باعث به وجود امدن یک سری از مواد شده که در زندگی ما نقش بسزایی دارد...

در این مقاله در رابطه با تفکیک زباله در مورد انواع زباله و انواع مختلف تفکیک و در مورد مواد به وجود امده از هر تفکیک صحبت خواهیم کرد.

  • انواع زباله:

زباله ها از انواع مختلفی برخوردار هستند که هر کدام از آنها هم دارای یک زیر مجموعه میباشند برای مثال :

 

  • زباله های شهری
    • زباله تر
    • زباله خشک
    • زباله خطرناک

 

زباله‌های تر:

از این نوع زباله شاید بهترین استفاده را میتوان انجام داد اول از همه توضیح دهیم که زباله تر شامل چه موادی میشود:

زباله های تر شامل پوست میوه، پسماندهای غذایی، انواع میوه و سبزی، گوشت، مرغ، برنج، خورش، و از قبیل اینگونه مواد ...

اینگونه از زباله‌ها تفکیک کرده و آنها را تبدیل به کود برای گیاهان و درختان میکنند، که بهترین کود برای آنها هست.

 

زباله‌های خشک:

دسته بندی زباله‌های خشک متنوع است، تا این حد که بیشتر زباله های خانگی جز زباله‌های خشک قرار میگیرد.زباله‌های خشک شامل کاغذ و مقوا، پلاستیک، فلزات، شیشه، منسوجات و چرم، چوب، لوازم الکتریکی و الکترونیکی...این دسته از تکفیک میتوانند دو مرتبه در چرخه تولید قرار گیرند.

 

 

زباله‌های خطرناک:

جدا از زباله‌های خشک و تر بخشی از زباله‌ها در دسته زباله‌های خطرناک قرار می‌گیرند. همان طور که از نام این دسته‌بندی مشخص است این نوع از زباله‌ها شامل مواد خطرناک می‌شوند. در کل به موادی که باعث بروز انواع میکروب و باکتری شوند خطرناک گفته می‌شود.

همچنین، زباله‌هایی که در معرض نور و حرارت می‌توانند گازهای مضر و خطرناک تولید کنند، یا قابل اشتعال باشند در دسته زباله‌های خطرناک قرار می‌گیرند.